Működik a libertárius reform Argentínában: kijöttek a recesszióból

2024. december 17. 22:49

Milei elnök radikális nézetei működnek a valóságban.

2024. december 17. 22:49

Javier Mileit egy évvel ezelőtt választották meg Argentína elnökének, feladata az volt, hogy 

Latin-Amerika harmadik legnagyobb gazdaságát kihozza a súlyos recesszióból, a 211 százalékos hiperinflációból 

(a korábbi kormányok az állami kiadások finanszírozására ugyanis temérdek pénzt nyomtattak).

Az unortodox gazdasági nézeteiről ismert közgazdász az elmúlt egy évben alapos és fájdalmas reformokat hajtott végre: radikálisan csökkentette a kormányzati kiadásokat, leverte az inflációt, helyreállította az ország pénzügyeit, bár ennek komoly ára volt rövidtávon: intézkedései növelték a munkanélküliséget és a szegénységi rátát is, és a gazdasági szerkezeti változtatások egyelőre nehéz helyzetbe hozták a feldolgozóipart és az építőipart, itt ideiglenesen visszaesett a termelés.

A merész reformok azonban 2024 év végére meghozták a gyümölcseiket: az argentin statisztikai hivatal hétfőn közölte, hogy 

a GDP 3,9 százalékkal nőtt a júliustól szeptemberig tartó harmadik negyedévben 

az előző három hónaphoz képest, ami azt jelenti, hogy az argentin gazdaság kijött a recesszióból – írja a CNN. 

Az amerikai hírtelevízió megállapítja: a növekedés motorja a mezőgazdaság és a bányászat volt, és az is hozzájárult a fellendüléshez, hogy az emberek elkezdtek fogyasztani, megszűnt a válságtól való pánik.

Ezt is ajánljuk a témában

Az argentin gazdaság erejének legpontosabb mutatója, a Merval tőzsdeindex, amely az ország két tucat legértékesebb tőzsdei vállalatának értékét követi, hétfőn több mint 7 százalékos pluszban zárt.

Idén eddig rekorder 174 százalékot emelkedett egyébként ez az index,

 ami annak volt köszönhető, hogy a befektetőket megnyugtatták Milei radikális reformjai.

Argentína legnagyobb hitelezője a Nemzetközi Valutaalap (IMF), amely 2018-ban hagyta jóvá Argentína mentőcsomagját, történetének legnagyobb pénzügyi segítségnyújtását, most azt mondja: Milei eredményei „a vártnál jobbak lettek”.

Az IMF adatai szerint az argentin gazdaság 2024-ben 3,5 százalékkal zsugorodott, de 

a prognózis szerint jövőre már egy 5 százalékos növekedés várható.

Közgazdászok úgy vélik, ha Milei érdemi befektetéseket akar vonzani Argentínába, akkor kormányának lazítania kellene a tőkeszabályozáson, hogy a deviza beáramlása, illetve kiáramlása meginduljon, és fel kellene szabadítania a még mindig dollárhoz kötött árfolyamot.

A gazdasági növekedés fenntartásához és az életszínvonal javításához ugyanis több üzleti befektetésre lesz szüksége Argentínának, az általános közérzet javítása pedig meghatározó jelentőségű Milei számára, hiszen egy év múlva, 2025 végén az argentin választók ítéletet mondanak majd a kormány munkájáról a félidős választásokon.

Ezt is ajánljuk a témában

--

Nyitókép: Javier Milei az olasz kormánypárt rendezvényén Rómában 2024. december 13-án  /  fotó: Domenico Cippitelli / NurPhoto via AFP

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2024. december 18. 09:55
A libertárius gazdaságpolitika garantálja a versenyt, ami nélkül valódi gazdasági növekedés - viszont az eredményei csak hosszabb távon jelentkeznek, míg a (főként szociális) hátrányai azonnal, tehát a politikusok kerülni szokták, mint a tüzet, hiszen ők az újraválasztásra játszanak. Milei merész dolgot csinált, és sajnos megvan az esélye, hogy ugyanaz vár rá, mint a Dzurinda-kormányra: miután rendberakja a gazdaságot, leszavazzák, és az utódja élvezi a munkája eredményeit.
bunko-jobbos
2024. december 18. 09:01
1. Ki gondolta volna, hogy a szocializmus nem működik??? A. egy baromi jó ország volt, de aztán jöttek Perónék, akik igazi baloldali osztogatós baromságokat csináltak. És a nép kajálta. Vagy 50 évig. 2. Azé' várjunk még ezzel a mérleggel! Úgy vagy 5 évet. Akkor majd meglátjuk. Egyrészt azt, hogy hoz-e eredményt, másrészt pedig, hogy fennmarad-e tartósan vagy "most már jött egy kis tőke, osztogassunk megint" elnök nyeri a választást.
Beszélgető
2024. december 18. 04:36
Ha Argentínát megdicséri az IMF, akkor ott fokozott elszegényedés, kilátástalanabb jövőkép, eltűnő nyugdíjak és elvándorló fiatalok vannak…
2024. december 17. 23:55 Szerkesztve
A szocializmus csak a mások által megtermelt javakat éli föl. Ez a gazdasági rendszer mindenütt elbukott - csak Marx "A Tőké"-jében nem...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!